PACC Summer Time Trial Race 4



*edited 10:22pm - William Coote added to the results*

What a great start to a new course!  This morning was the first of the extended TT course that took on a loop of Pelican Point, extending the regular 17.6km loop to 21.8km. 

A beautiful still morning at Outer Harbor with mosquitos and a lack of early morning light being the only issues ahead of the race.  Tania Franson saved the day with Aeroguard, and Grant Allan arriving on his shiny new handcycle provided the light.

Some riders chose to do the original course (by design, or accident), but in all 38 of the 45 riders / teams took the challenge and by all reports, loved the extension.

In the battle of the women, Leanne Davies, Lucy Barker and Gemma Kernich came in top three, with the ever present Annabel Cox and Meriel Custance a short distance behind.  Marc Fremantle showed his strength again over the longer distance, coming home 18 seconds ahead of second place getter Scott Nolan.  Darcy Thompson deserves special mention.  He turned 17 a couple of weeks ago and in his first PACC TT, took on the full course and did it in an average of just under 38km/hr, placing him in the top half of the entire field.  Kieran Modra and Michael Hoile were second fastest overall and blitzed the tandem field.

William Coote – we must have missed you across the line – we know you returned because you handed in your number, contact us to record your time.

Thanks to all the vollies – Will Lyons, Chris Mack, Mark Robinson, Carla Scragg and Chris Spence – couldn’t do it without you.

And for the books, the new course record holders are Marc Fremantle, PACC in 29.22, and Leanne Davies, NCC in 33:02.  Sorry PDiddy, you didn’t keep the record for long.

We hope to get in another race in April – stay tuned for details.

Cheers,

Paula and Marky G

Long Course 21.8 km
1 Fremantle Marc Male 35+ M Port Adelaide CC 0:29:22 44.53
2 Modra / Hoile Kieran / Michael Male Tandem Kilkenny CC 0:29:35 44.21
3 Nolan Scott Male 35+ M Port Adelaide CC 0:29:40 44.08
4 Shaw Loz Male 35+ M Norwood CC 0:30:46 42.51
5 Elder Anthony Male 35+ M Port Adelaide CC 0:31:21 41.72
6 Franks Mat Male Elite M Port Adelaide CC 0:31:37 41.38
7 Searle Darren Male Elite M Port Adelaide CC 0:31:44 41.23
8 Parsons/Wootten David/Beau Male Tandem South Coast CC 0:32:14 40.58
9 Holmesby Andy Male 50+ M Sturt Holdfast Marion CC 0:32:19 40.48
10 Clarkson Andrew Male Elite M (non) Norwood CC 0:32:29 40.27
11 Bessell Justin Male 50+ M Port Adelaide CC 0:32:49 39.86
12 Davies Leanne Female Elite W Norwood CC 0:33:02 39.59
13 Davis Peter Male Elite M (non) Port Adelaide CC 0:33:08 39.48
14 Cluse / Franson Tyson / Kyle Male Tandem Kilkenny CC 0:33:08 39.47
15 Baker Lucy Female 35+ W Norwood CC 0:33:19 39.27
16 Mott Tim Male 35+ M Kilkenny CC 0:33:19 39.26
17 Coote William Male JM17 South Coast CC 0:33:30 39.04
18 Kelly James Male 35+ M Norwood CC 0:33:47 38.71
19 Kernich Gemma Female 35+ W Port Adelaide CC 0:33:54 38.59
20 Dunnacliff Evan Male Elite M Kangaroo Point CC 0:34:21 38.08
21 Cox Annabel Female 35+ W Port Adelaide CC 0:34:30 37.91
22 Thompson Darcy Male J17M Port Adelaide CC 0:34:31 37.90
23 Hannaford Kevin Male 50+ M Port Adelaide CC 0:34:40 37.73
24 Henderson / Franson Rachel / Carla Female Tandem Central Districts CC 0:34:56 37.45
25 Webb Darren Male 35+ M (non) Port Adelaide CC 0:35:01 37.36
26 McIntyre Bryan Male 50+ M South Coast CC 0:35:03 37.33
27 Miller David Male 35+ M (non) Port Adelaide CC 0:35:12 37.15
28 Custance Meriel Female 50+ W Skinny Lattes Cycling Club 0:35:16 37.08
29 Allen Grant Male Handcycle Port Adelaide CC 0:35:17 37.06
30 Ford Andrew Male 35+ M Norwood CC 0:36:11 36.15
31 Brockhoff Simon Male Handcycle Norwood CC 0:36:42 35.64
32 D'Sylva Clark / Veitch Elizabeth / Victoria Female Tandem Port Adelaide CC 0:38:26 34.03
33 Schweinger Sylvia Female 35+ W Port Adelaide CC 0:38:48 33.71
34 Wilson Nichola Female 35+ W Port Adelaide CC 0:39:18 33.29
35 Fettes Kelly Female JW17 Port Adelaide CC 0:39:30 33.12
36 Robinson Kelly Female 35+ W (non) Port Adelaide CC 0:40:12 32.53
37 Caulfield Natasha Female 35+ W (non) Port Adelaide CC 0:40:46 32.09
38 Semmler Dean Male 50+ M (non) Port Adelaide CC 0:42:31 30.76
39 Cannon Robert Male 50+ M (non) Port Adelaide CC 0:46:05 28.39

 

Short Course - 17.6 km
1 Boylan-Marsland Geoff Male 50+ M Norwood CC 0:25:26 41.53
2 Nolan Liam Male J15M Port Adelaide CC 0:25:46 40.98
3 Pearce Callum Male J17M Norwood CC 0:26:00 40.63
4 Prider Lachlan Male J17M South Coast CC 0:27:15 38.74
5 Pulford Brett Male Elite M non Port Adelaide CC 0:33:03 31.95
6 Wallis Rob Male Recumbent Port Adelaide CC 0:35:48 29.50