Summer Time Trial Race 3



Driving along Lady Gowrie drive to get to the start line of the third of PACC’s TT’s for the season was a windy affair.  And the turn onto Lady Ruthven Drive resulted in an even stronger cross wind. But then, what would be an Outer Harbor TT without a bit of wind. At least it kept the temperature down, and it wasn’t raining (although we weren’t sure it would stay dry).

53 riders / teams rolled up to the start line.  Three of PACC’s ‘Fat Bottomed Girls’ led the charge in order to get their rides over before making the dash to Gumeracha for the Cyclo Sportif.  Then followed the tandems and the rest of the entourage. 

Mark Fremantle is the one to beat this series, shaving 12 seconds off his January time to cross the line in 23:05, ahead of Nick Wood in 23:23.  Gemma “no guts, no glory” Kernich must have been saving herself for the Sportif, being the fastest woman of the day, but 8 seconds behind her PB set in January.  Meriel Custance and Terri Rhodes tied for second in 27:14.

The 30 second time delay posed problems for tandem riders Beau Wootton and Michael Hoile, who missed their start time as Michael had not returned from his sub-25 minute ride piloting Kieran Modra.  Sorry Beau and Michael – we didn’t realise until we crunched the numbers at home.

Thanks again to Megan Davis, Di Lockwood, Will Lyons and Mark Robinson for your help this morning. Also, thanks to Kimberley and Victoria for your help in getting your team organised – you made our job a lot easier today.

Stay tuned for info on the March Time Trial.

Paula and Mark

Overall Place Surname First Name Time Category Club
1 Fremantle Marc 00:23:05 35+ M PACC
2 Wood Nick 00:23:23 35+ M PACC
3 Harper Chris 00:23:45 Elite M NCC
4 Ambrose Lachlan 00:23:47 Elite M CDCC
5 Nolan Scott 00:23:51 35+ M PACC
6 Elder Anthony 00:24:54 35+ M PACC
7 Modra / Hoile Kieran / Michael 00:24:57 Tandem KCC/PACC
8 Shaw Loz 00:25:08 35+ M NCC
9 Woolfe Rick 00:25:10 35+ M PACC
10 Grixti Dale 00:25:15 Elite M (Non) SHMCC
11 Glasspool Lachlan 00:25:43 Elite M (Non) CDCC
12 Boylan-Marsland Geoff 00:25:45 50+ M NCC
13 Searle Darren 00:25:50 Elite M PACC
14 Franks Mat 00:25:58 Elite M (Non) PACC
15 Fitton Joseph 00:26:20 Elite M SHMCC
16 Bessell Justin 00:26:22 50+ M PACC
17 Kernich Gemma 00:26:49 35+ W PACC
18 Dallavalle Chris 00:26:56 35+ M RCC
19 Davis Peter 00:27:04 Elite M (Non) PACC
20 Rhodes Therese 00:27:14 Elite W PACC
21 Custance Meriel 00:27:14 50+ W SLCC
22 Ireland Matthew 00:27:18 J17M KCC
23 Double Matthew 00:27:38 50+ M PACC
24 Prider Lachlan 00:27:50 J17M SCCC
25 Didyk Kristian 00:27:50 35+ M PACC
26 Shana-Gland Sam / Madge 00:27:53 Tandem PACC
27 Nobes Glenn 00:28:01 35+ M (Non) SHMCC
28 Cluse / Franson Tyson / Kyle 00:28:03 Tandem  
29 Read Philippa 00:28:11 50+ W PACC
30 Wong / Hards Simon / Kellie 00:29:25 Tandem PACC
31 Matttiske Mandy 00:29:50 35+ W (Non) SCCC
32 Barr Alistair 00:29:50 J15M KCC
33 Seeman Jill 00:29:51 35+ W SCCC
34 Holmes Sarah 00:29:57 Elite W (Non) PACC
35 Henderson / Franson Rachel / Carla 00:30:32 Tandem  
36 Lawlor Liam 00:30:15 J15M NCC
37 Mott Tim 00:30:16 35+ M (Non) KCC
38 Murphy / Murphy Liam / Josh 00:30:35 Tandem  
39 D'Sylva Clark / Veitch Elizabeth / Victoria 00:30:44 Tandem PACC
40 Allen Grant 00:30:58 Hand Cycle PACC
41 Fettes Kelly 00:31:06 JW17 PACC
42 Wootton / Hoile Beau / Michael 00:31:10 Tandem  
43 Scragg Carla 00:31:59 Elite W (Non) PACC
44 Wilson Nichola 00:32:04 35+ W PACC
45 Robinson Kelly 00:32:30 35+ W (Non) PACC
46 Hall Petrina 00:32:55 35+ W (Non) NCC
47 Double Ilona 00:32:58 50+ W (Non) SLCC
48 Semmler Dean 00:34:30 50+ M (Non) PACC
49 Turner Kara 00:34:33 Elite W (Non) PACC
50 Stanton Karen 00:40:06 35+ W (Non) PACC
51 Brockhoff Simon 00:41:54 Hand Cycle NCC
52 McKinnon Janine 00:46:58 50+ W (Non) SLCC
53 Woolford Bianca 01:37:42 Trike KCC